SPEED TEST

START
Searching for best server...
IP: ...
provider: ...
powered by FIREPROBE.NET
Testing:
Ping
...
Mb/s
Download:
... Mb/s
Upload:
... Mb/s
Ping:
... ms
Jitter:
... ms
RESTART SHARE APPROVE
SELECT SERVER

WEB BROWSING: 5/5
VIDEO STREAMING (LQ): 5/5
VIDEO STREAMING (HQ): 5/5
CALLS (SKYPE, WHATSAPP): 5/5
ON-LINE GAMES: 5/5

EN HASSAS VE GÜÇLÜ ONLINE BANT GENİŞLİĞİ TESTİ

Apple iPad, Apple iPhone, Android Mobil Cihazlar, Smart TV, Xbox, PlayStation, Windows PC, Mac, Linux vb. cihazlarda İnternet hızını test edin. Bu test sabit (aDSL, kablo, fiber, uydu) ve mobil (2G, 3G) cihazlar için uygundur. , 4G LTE, 5G, 6G) bağlantı teknolojisi.

İnternet Hızınızı Ölçmeye Giriş

İnternet hızı, web sitelerine ne kadar hızlı erişebileceğinizi, film akışı yapabileceğinizi, çevrimiçi oyunlar oynayabileceğinizi ve bant genişliği yoğun uygulamaları kullanabileceğinizi belirleyen çok önemli bir faktördür. Bilgisayar ve eğlence faaliyetlerimizin çoğunun çevrimiçi ortama taşınmasıyla birlikte hızlı internete sahip olmak son derece önemli hale geldi. Bu nedenle periyodik internet hız testleri yapmak , ödediğiniz hızları aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Sizi Anlamak İnternet Hızı testi sonuçları

Download_and_Upload_Icon

İndirme Hızı – Verilerin internetten cihazınıza aktarılma hızı, saniyede Megabit (Mbps) cinsinden ölçülür. Çoğu hız testi indirme hızını ölçmeye odaklanır.

Yükleme Hızı – Verilerin cihazınızdan internete aktarılma hızı, aynı zamanda Mbps cinsinden ölçülür. Bu, görüntülü aramalar, çevrimiçi oyun oynama ve büyük dosyaların/yedeklemelerin çevrimiçi paylaşılması gibi etkinlikleri etkiler.

Gecikme/Ping – Bir isteğin gönderilmesi ile internete bağlı bir sunucudan yanıt alınması arasındaki zaman gecikmesi. Düşük gecikme süresi, daha hızlı yükleme süreleri ve daha iyi bağlantı kalitesi sağlar.

Netbaaz İnternet Hızlarını Nasıl Test Ediyor?

Hizmetimiz, sunucularımızdan örnek dosyaların indirilmesini simüle etmek için istemci ve sunucu bağlantılarını kullanarak internet hız testleri gerçekleştirir. Bu test aktarımlarını zamanlayarak bağlantınızın gerçek dünyadaki kapanma ve yükleme hızlarını ölçebiliriz.

Netbaaz’ın, sizi en yakın yerel sunucuya bağlayarak bölgenizdeki hızların doğru ölçümünü sağlamak için ülke genelinde sunucuları bulunmaktadır. Testlerin tamamlanması yalnızca 30 saniye kadar sürer ve herhangi bir yazılım indirilmesini veya bilgisayarınızda ve ağ ayarlarınızda değişiklik yapılmasını gerektirmez.

Test tamamlandığında, indirme/yükleme hızlarınızın Mbps cinsinden net bir şekilde görüntülendiği anlık bir rapor sunuyoruz. Ayrıca bağlantı kalitesi puanı, gecikme süresi ve coğrafi sunucu test bilgileri de sağlıyoruz. Sonuçlarınızı ulusal ve eyalet ortalamalarıyla karşılaştırabilir ve tutarlılığı kontrol etmek için birden fazla test yapabilirsiniz.

Wi-Fi İnternet Hızlarını Kontrol Etme Kılavuzu

Ethernet genellikle daha hızlı ve daha güvenilir hızlar sağlarken, Wi-Fi internet bağlantısı evinizdeki cihazlar için rahat kablosuz erişim sunar. Ancak Wi-Fi, hızları engelleyebilecek sinyal parazitlerine eğilimlidir. Wi-Fi internet hızlarını ölçmek için ipuçları:

Kendinizi Wi-Fi Yönlendiricinin Yakınına Konumlandırın Test cihazınız Wi-Fi yönlendiriciye/modeme ne kadar yakınsa, sinyal o kadar güçlü olur ve bu da daha hızlı ölçülen hızlar sağlar. Tutarlı konum testi için, her testi çalıştırırken yönlendiriciden yaklaşık 5-10 fit uzakta olun.

Diğer Wi-Fi Trafiğini ve Cihazları Sınırlayın Diğer bağlı cihazlardan arka planda video akışı, büyük indirmeler, oyun oynama vb. Wi-Fi hızı sonuçlarınızı bozabilir. En doğru sonuçları test ederken diğer kullanıcıların bağlantısını kesin veya bant genişliği yoğun etkinlikleri duraklatın.

2,4 Ghz ve 5 Ghz Frekanslarını Karşılaştırın Wi-Fi’niz çift bantlı frekansları destekliyorsa, 5 Ghz genellikle daha hızlı çıkış sunduğundan hızları karşılaştırmak için her ikisinde de testler yapın. Her testten önce cihazınızın Wi-Fi ayarlarını değiştirmeniz yeterlidir.

Birden Fazla Wi-Fi Kanalını Deneyin Yönlendiricinizin mevcut yayın kanalındaki tıkanıklık veya parazit, Wi-Fi hızlarını yavaşlatabilir. Yönlendiricinizin yönetici konsolunda oturum açın ve potansiyel olarak daha hızlı bir tane bulmak için kanalları değiştirin.

Hızları Günün Farklı Zamanlarında Kontrol Edin

Evdeki internet kullanımının değişkenliği nedeniyle Wi-Fi hızları farklı zamanlarda değişiklik gösterebilir. Sabah, öğleden sonra, akşam ve gece geç saatlerde yapılan düzenli hız kontrollerini karşılaştırın.

Mobil İnternet Hızları Nasıl Test Edilir

Mobil internet hızları, büyük ölçüde konumunuza ve sağlayıcınızın kapsama alanına göre büyük ölçüde değişen hücresel ağ bağlantısına bağlıdır. Doğru mobil hız testi için şu yönergeleri izleyin:

Sinyal Gücünüzü Not Edin

Zayıf mobil sinyal, internet indirme/yükseltme hızlarını büyük ölçüde azaltabilir. Bu nedenle, her testten önce telefonunuzda görüntülenen sinyal çubuklarına dikkat edin ve mümkünse alımın daha güçlü olduğu bir alana geçin.

Wi-Fi’yi Devre Dışı Bırakın ve Hücresel Veriyi Kullanın Hücresel planınızın veri hızlarının doğru şekilde ölçüldüğünden emin olmak için mobil interneti test ederken mobil cihazınızda Wi-Fi’yi kapalı tutun. Wi-Fi üzerinden yapılan testler bunun yerine evinizdeki internet hızlarını ölçecektir.

Açık Havada Testleri Deneyin Evlerdeki/binalardaki inşaat malzemeleri hücresel sinyallere müdahale edebileceğinden, güçlü sinyal koşullarında hız testleri için dışarıya veya pencerelerin yakınına gidin. Ancak her test sırasında hareketsiz kalın.

Konumlar Arasında Tutarlılığı Kontrol Edin

Mobil internet hızı sonuçlarını, sık ziyaret edilen farklı alanlarda karşılaştırarak, hücresel sağlayıcınızın konum ve ağ trafiğine bağlı olarak sürekli olarak hızlı mı yoksa ara sıra yavaş mı hızlar sunduğunu belirleyin.

İnternet Hız Testi İçin Sıkça Sorulan Sorular

Hangi indirme hızına ihtiyacım var?

Temel web taraması yalnızca 5 – 25 Mbps hız gerektirir. HD video akışı en az 25 Mb/sn gerektirirken, 4K akış için 50 Mb/sn’nin üzerinde hızlar gerekir. Çevrimiçi oyun, 10 Mbps’nin üzerindeki hızları gerektirir.

Hız testi internet bağlantısını etkiler mi?

Hız testinin çalıştırılması bağlantıyı etkilemez ancak test verileri aktarırken aynı ağda eşzamanlı olarak gerçekleşen diğer internet etkinliklerini yavaşlatabilir.

İnternet hızımı ne sıklıkla test etmeliyim?

Tutarlılığı izlemek için internet hızınızı haftada bir kez test etmeniz önerilir. Daha sık test yapılması aralıklı sorunların izole edilmesine yardımcı olabilir.

Sonuçlar hız testi hizmetlerinde aynı mı olacak?

Her test hizmeti farklı bir metodoloji kullandığından aynı sunucu konumunun kullanılması biraz farklı sonuçlar doğurabilir. Ancak aynı sağlayıcının tutarlı testleri daha tekdüze olmalıdır.

Hız testi sonuçlarınıza nasıl güvenebilirim?

Hız testi sunucularımız, doğru, gerçek dünya hız simülasyonunu sağlayan geniş bant genişliğine sahip yüksek performanslı ağlarda barındırılmaktadır. Sonuçlar yalnızca tek bir dosyadan değil, test başına birden fazla dosya aktarımından ve bağlantıdan hesaplanır.

Geniş Bant Bağlantı Hızınızı Hemen Test Edin!

Merak etmeyi bırakın ve ölçmeye başlayın! İnternet bağlantınızın performansını analiz etmek için aşağıya tıklayın. 30 saniyeden kısa bir sürede indirme/yükleme hızlarını karşılaştırabilir ve bağlantınızın nasıl karşılaştırıldığını öğrenebilirsiniz. Şimdi test etmeye başlayın!

Yavaş İnternet Hızı Testi Sonuçlarında Sorun Giderme

İnternet bağlantınız beklenenden daha yavaş test ediliyorsa olası sorunları tespit edip çözmeye yönelik adımları burada bulabilirsiniz:

Modem ve yönlendirici donanımını sıfırlayın – Yeniden başlatmadan önce 30 saniye bekleyen aygıtları kapatıp açın

Bağlantıları kontrol edin – Bükülmüş/kıvrılmış Ethernet kablolarını değiştirin; gevşek kabloları yeniden bağlayın

Kabloları hasar açısından inceleyin – Koaksiyel kablolardaki zayıflama hızları düşürebilir

Elektronik cihazlara (Mikrodalgalar, bebek telsizleri, Bluetooth vb.) neden olan Wi-Fi girişimini devre dışı bırakın.

Ağa bağlı cihazları sınırlayın – Her ek cihaz çekişme yaratır

Yönlendirici yayın kanalını değiştirin – Hız hala düşükse 1, 6 veya 11 numaralı kanalları deneyin

İSS’nizle iletişime geçin – Altyapılarında sorun tespit edip etmediklerini görmek için sorunları bildirin

Donanımı değiştirin – Eski modeller daha hızlı katmanlara ulaşamıyorsa daha yeni yönlendiriciye veya modeme yükseltin

Önemli olan düzenli olarak internet hız testleri yapmak ve zaman içinde sonuçların tutarlılığını kontrol etmektir. Hızda aniden çarpıcı düşüşler gösteren testler, araştırmaya değer potansiyel bir bağlantı sorununa işaret ediyor. Kademeli düşüşler ise donanımın eskidiğini/yıprandığını gösterebilir.

Ülkelere Göre İnternet, Wifi, Mobil ve Geniş Bant Hızları

 

ÜlkeÜlkeÜlke
AfganistanArnavutlukCezayir
AndorraAngolaAntigua ve Barbuda
ArjantinErmenistanAvustralya
AvusturyaAzerbaycanBahamalar
BahreynBangladeşBarbados
BelarusBelçikaBelize
BeninButanBolivya
Bosna HersekBotsvanaBrezilya
BruneiBulgaristanBurkina Faso
BurundiKamboçyaKamerun
KanadaYeşil Burun AdalarıOrta Afrika Cumhuriyeti
ÇadŞiliÇin
KolombiyaKomorlarKongo Demokratik Cumhuriyeti
Kongo CumhuriyetiKosta RikaFildişi Sahili
HırvatistanKübaKıbrıs
ÇekyaDanimarkaCibuti
DominikaDominik CumhuriyetiEkvador
MısırEl SalvadorEkvator Ginesi
EritreEstonyaEsvatini
EtiyopyaFijiFinlandiya
FransaGabonGambiya
GürcistanAlmanyaGana
YunanistanGrenadaGuatemala
GineGine-BissauGuyana
HaitiHondurasMacaristan
İzlandaHindistanEndonezya
İranIrakİrlanda
İsrailİtalyaJamaika
JaponyaÜrdünKazakistan
KenyaKiribatiKuveyt
KırgızistanLaosLetonya
LübnanLesotoLiberya
LibyaLihtenştaynLitvanya
LüksemburgMadagaskarMalawi
MalezyaMaldivlerMali
MaltaMarşal AdalarıMoritanya
MauritiusMeksikaMikronezya
MoldovaMonakoMoğolistan
KaradağFasMozambik
MyanmarNamibyaNauru’lu
NepalHollandaYeni Zelanda
NikaraguaNijerNijerya
Kuzey KoreKuzey MakedonyaNorveç
UmmanPakistanPalau
FilistinPanamaPapua Yeni Gine
ParaguayPeruFilipinler
PolonyaPortekizKatar
RomanyaRusyaRuanda
Saint Kitts ve NevisAziz LuciaSaint Vincent ve Grenadinler
SamoaSan MarinoSao Tome ve Principe
Suudi ArabistanSenegalSırbistan
SeyşellerSierra LeoneSingapur
SlovakyaSlovenyaSolomon Adaları
SomaliGüney AfrikaGüney Kore
Güney SudanispanyaSri Lanka
SudanSurinamİsveç
İsviçreSuriyeTayvan
TacikistanTanzanyaTayland
Doğu TimorGitmekTonga
Trinidad ve TobagoTunusTürkiye
TürkmenistanTuvaluUganda
UkraynaBirleşik Arap EmirlikleriBirleşik Krallık
Amerika Birleşik DevletleriUruguayÖzbekistan
VanuatuVatikan ŞehriVenezuela
VietnamYemenZambiya
Zimbabve
Scroll to Top